Kelio artroskopija

Pradžia / Kitos artroskopijos / Kelio artroskopija

Kelio artroskopija- tai minimaliai invazinė operacija, kurios metu sprendžiamos ir gydomos įvairios problemos kelio sąnaryje (menisko, kremzlės, raiščių, sinovijos patologija)

Kontraindikacijos(priešparodymai) operacijai:

         Absoliučios

 • Paciento nesutikimas
 • Bendras organizmo infekcija arba numatomos operacijos vietos infekcija
 • Kraujo krešėjimo sutrikimas
 • Sunki gretutinė liga, sąlygojanti kvėpavimo ar širdies ir kraujagyslių nepakankamumą

Reliatyvios

 • Kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimas
 • Imuniteto sumažėjimas
 • Riboti kelio judesiai (kontraktūra)

Operacijos atlikimas

Anestezija (nuskausminimas) bus daromi operacinėje ir pripučiamas raištis (manžetė) bus uždedamas ant Jūsų kojos, kad sumažinti kraujavimą. Padarius pirmą pjūvelį, chirurgas įves teleskopą (artroskopą) su kamera. Tai leis matyti vaizdus šalia esančiame monitoriuje. Antras ir trečias pjūvelis leis įvesti instrumentus (kabliukus, žirklutes, kandiklius ir kt.) ir drenus į sąnarį.

Chirurgas kartais negali tiksliai pasakyti ką reiks padaryti, kol neapžiūrėjo kelio sąnario iš vidaus. Todėl sutikimo forma nėra specifiška, tiksliai apibrėžta. Tai leidžia chirurgui gydyti didžiąją dalį patologijos rastos operacijos metu. Po viso sąnario vidinių paviršių apžiūrėjimo, chirurgas nusprendžia ką galima Jūsų atveju pagydyti. Chirurgas gali nukirpti dalį menisko( rezekcija), jei mato kad neįmanoma prisiūti. Taip pat gali pašalinti negyvybingas menisko ar kremzlės atplaišas( debridementas). Kitu atveju gali šalinti sąnario vidinio dangalo( sinovijos) uždegiminius audinius( sinovektomija). Jei yra riboti kremzlės pažeidimai( iki 2 kvadratinių centimetrų), tuomet galimi mikrolūžiai, t.y. kremzlės defekto srityje daromos negilios skylutės kaule, kad iš gyvybingo kaulo ištekėtų kraujas su kamieninėm ląatelėmis. Tai 1 iš kelių plačiai pasaulyje taikomų metodų kremzlės atstatymui.

Po operacijos

Po operacijos žaizdos bus susiūtos netirpstančiais siūlais, kuriuos reiks pašalinti po 10 dienų. Tai gali padaryti Jūsų šeimos gydytojas. Nebūtina perrišti žaizdų kasdien. Jei tvarsčiai bus nedaug permirkę,- pakeiskite juos. Tačiau jei žaizdų sekrecija( tvarsčių mirkimas) tęsis,- kreipkitės pas chirurgą.

Pratimai, kuriuos bus galima daryti po operacijos, bus parodyti prieš išrašant iš ligoninės. Svarbiausias iš jų- ištiestos kojos kėlimas.

Jei nebus siūtas meniskas, Jūs galėsite vairuoti ir vaikščioti ilgas distancijas mėnesio laikotarpyje. Grįžimas į darbą, žinoma, priklauso nuo Jūsų profesijos. Jei meniskas bus susiūtas, reiks vaikščioti su 2 ramentais neminant operuota koja apie 2-6 savaites. Apie tai Jus informuos Jus operavęs chirurgas. Taip pat Jūs negalėsite sportuoti tam tikrą laiko tarpą, apie kurį Jus informuos operavęs chirurgas.

Alternatyvos

Galimas konservatyvus šių problemų kelyje gydymas, bet jo efektyvumas priklauso nuo esamos patologijos (klausk gydytojo).

Operacija gali būti daroma atviru būdu (artrotomija), t.y. didesniu pjūviu atveriant kelio sąnarį. Bet šiais laikais tai daroma retai, nes artroskopija yra sėkminga ir turi mažiau komplikacijų lyginant su atvira operacija.

Galimos nepageidaujamos reakcijos ir komplikacijos operacijos metu ir po jos.

Bendros(1-5%)

Tinimas:  kelis gali prisipildyti skysčiu, kartais krauju. Tai dažniausiai savaime išnyksta, bet kartais reikia pakartotinos operacijos ar skysčio drenažo, punkcijos (ištraukimo)

Besitęsiantis skausmas: tai gali tęstis nepaisant operacijos. Kartais gali reikti pakartotinos artroskopijos ar kitos kelio operacijos.

Retos(<1%)

Infekcija: žaizdos sritis gali parausti, skaudėti, būti karšta. Taip pat gali išsiskirti skysčiai (sekretuoti). Tai yra infekcijos požymiai ir gali būti dažnai gydomi antibiotikais, perrišimais. Labai retai infekcija išplinta į sąnarį (reikalinga pakartotinė operacija-sąnario išplovimas) ar/ir į kraują (sepsis-kraujo užkrėtimas), kuomet reikalingas gydymas antibiotikais į veną.

Kelio struktūrų pažeidimas viduje ar aplinkiniuose audiniuose: taip būna retai, bet tai gali sukelti tam tikrų simptomų ir gali reikti tolimesnio gydymo ir operacijos.

Sulūžę instrumentai: jie gali lūžti kelio sąnario viduje ir gali reikti atverti sąnarį, kad juos pašalinti.

Nenormalus žaizdos gijimas: randas gali būti storas, raudonas ir skausmingas (keloidinis randas). Taip pat gali būti nedrumsto skysčio išsiskyrimas.

Jutimo sutrikimas: būna laikinai odoje aplink žaizdą kelyje ir blauzdoje dėl smulkių odos nervų pažeidimo.

Kraujo krešuliai: giliųjų venų trombozė (GVT) yra krešulys venose. Tuomet dažniausiai būna ištinusi, skausminga, paraudusi blauzda. GVT gali būti po bet kurios operacijos (ypač po kaulų operacijos). Be to šie krešuliai gali papulti į kraujotakos sistemą ir atsidėti plaučiuose (plaučių tromboembolija). Tai labai sudėtinga komplikacija, kuri sutrikdo kvėpavimo ir kraujotakos sistemą.

INFORMACINIS LAPELIS PACIENTUI

PKR rekonstrukcinė operacija – tai operacija, kurios metu stengiamasi atstatyti nuplyšusį PKR. PKR yra raištis, kuris tvirtinasi prie šlaunikaulio ir blauzdikaulio ir suteikia kelio sąnariui stabilumo. Jūs galite nuspręsti kartu su chirurgu daryti PKR rekonstrukciją, ar ne. Nelaimei, jei šis raištis nutrūko, jo neįmanoma tiesiog susiūti. T.y. reikia paimti iš kitos vietos sausgysles ir iš jų padaryti(rekonstruoti) norimą raištį.

Alternatyva

Kai kurie pacientai tiesiog atsisako to fizinio aktyvumo, kuris kuris sąlygoja kelio nestabilumą. Fizioterapija ir kitų raumenų stiprinimas kartais gali kompensuoti šį nuplyšusį raištį. Taigi, nuspręsti daryti operaciją, ar ne,- galite su chirurgu.

Kontraindikacijos (priešparodymai) operacijai:

Absoliučios

 • Paciento nesutikimas
 • Bendras organizmo infekcija arba numatomos operacijos vietos infekcija
 • Kraujo krešėjimo sutrikimas
 • Sunki gretutinė liga, sąlygojanti kvėpavimo ar širdies ir kraujagyslių nepakankamumą

Reliatyvios

 • Kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimas
 • Imuniteto sumažėjimas
 • Riboti kelio judesiai (kontraktūra)
 • Kelio aplinkinių raumenų hipotrofija (raumenų apimties sumažėjimas)

Operacijos atlikimas

Standus pripučiamas raištis(manžetė) bus uždėtas ant šlaunies, kad sumažinti kraujavimą. Operacijos(artroskopijos) metu chirurgas tiksliau apžiūrės Jūsų sąnarį. Maži(iki 1 cm) pjūveliai bus padaryti šalia girnelės. Per pirmą pjūvelį bus įvestas į sąnarį teleskopas su kamera ir vaizdas bus matomas ekrane. Per kitą pjūvelį bus įvesti kiti instrumentai. Reikalingas raištis gali būti pagamintas arba iš pusgyslinio ir grakščiojo raumenų sausgyslių arba iš girnelės nuosavo raiščio, kuriuos paimant padaromas  atskiras pjūvis kelio priekyje. Po to kauluose bus išgręžti kanalai, kad įtraukti paruoštą raištį į kelio sąnarį. Vėliau raiščio abu galai pritvirtinami sraigtais ar sagomis. Operacijos metu taip pat gali būti sprendžiamos kitos problemos (rezekuojami meniskai, kremzlės rekonstrukcija). Žaizdos susiuvamos ir kelis imobilizuojamas specialiu įtvaru.

Po operacijos Jūs galite jausti skausmą. T.y. normalu, bet jei skausmas nepakenčiamas, prašom pranešti slaugytojai. Jei jausitės pakankamai gerai ir mokėsite vaikščioti su ramentais, bus leista vykti į namus.

Galimos nepageidaujamos reakcijos ir komplikacijos operacijos metu ir po jos

Dažniausios(2-5%)

Jutimo sutrikimai. Odos jutimo sutrikimas aplink kelį ar blauzdoje bus laikinas ar pastovus dėl smulkių odos nervų pažeidimo.

Kraujosruvos sąnaryje, kelio tinimas būna dėl kraujo ar skysčio kaupimosi sąnaryje. Daugumoj atvejų organizmas rezorbuos skysčius savaime. Jei tinimas stiprus, gali reikti sąnario punkcijos ar labai retai pakartotinos operacijos.

Sąnario sustingimas (kontraktūra), kuomet gali būti sunku ištiesti ar sulenkti sąnarį.

Besitęsiantis skausmas gali išlikti po operacijos. Tuomet  labai retai gali prireikti pakartotinos operacijos. Išlikęs nestabilumas gali būti nepaisant gerai atliktos operacijos.

Retesnės komplikacijos(1-2%)

Infekcija. Žaizda gali parausti, būti karšta ar skausminga. Taip pat gali būti išskyrų iš žaizdos. T.y. infekcijos požymiai ir gali būti gydoma antibiotikais, perrišimais. Kartais infekcija išplinta į sąnarį, tuomet gali reikti pakartotinos operacijos, sąnario išplovimo ir raiščio pašalinimo. Infekcija gali išplisti į kraują(sepsis, kraujo užkrėtimas), tuomet skiriami antibiotikai į veną.

Rekonstruoto raiščio plyšimas. Tai gali atsitikti po traumos ir gali reikti pakartotinos operacijos.

Retos komplikacijos( <1%)

Kelio sąnario vidinių struktūrų pažeidimas. Yra retas, bet gali sąlygoti tolimesnį pažeidimą ir simptomus. Tuomet reikia papildomo gydymo, kartais operacijos.

Odos pažeidimas po manžete. Po to gali reikti perrišimų, operacijos. Kartais būna odos nutirpimas, bet dažnai trumpalaikis.

Sulūžę instrumentai. Jie gali lūžti kelio viduje, tuomet gali reikti sąnario atvėrimo ir jų pašalinimo.

Nenormalus žaizdos gijimas. Randas gali tapti raudonu, storu ir skausmingu(kelodinis randas). Kartais būna lėtesnis žaizdos gijimas.

Raumenų guolio sindromas, kuomet blauzdoje padidėja vidinis spaudimas, kuris gali pažeisti nervus, kraujagysles ir raumenis. Jei tai atsitinka, reikia nedelsiant daryti operaciją ir išgelbėti blauzdos audinius nuo nekrozės.

Artrozė gali išsivystyti, nepaisant atliktos sąnarį tausojančios operacijos.

Kraujo krešuliai: giliųjų venų trombozė (GVT) yra krešulys venose. Tuomet dažniausiai būna ištinusi, skausminga, paraudusi blauzda. GVT gali būti po bet kurios operacijos (ypač po kaulų operacijos). Be to šie krešuliai gali papulti į kraujotakos sistemą ir atsidėti plaučiuose (plaučių tromboembolija). Tai labai sudėtinga komplikacija, kuri sutrikdo kvėpavimo ir kraujotakos sistemą.

Skausmas

Esant skausmams rekomenduojami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, kurie turi didesnį analgetinį poveikį( deksketoprofenas,  paracetamolis). Kiti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai( diklofenakas, nimesulidas, meloksikamas, eterokoksibas) turi stipresnį priešuždegiminį poveikį, tuo būdu slopina susiūto menisko gijimą ar kremzlės atsistatymą, nerekomenduojami.  Dėl vaistų dozavimo klauskite vaistininko.

Žaizdos gijimas                          

Jei tvarsčiai nepermirkę krauju ar sekretu ir Jūs nekarščiuojate, žaizdų perrišimai nereikalingi. Nukritus tvarsčiui, reikia žaizdos paviršių dezinfekuoti ir vėl užklijuoti aseptiu tvarsčiu (nusipirkite vaistinėje). 10-12 pooperacinę dieną kreipkitės pas šeimos gydytoją, kad pašalintų siūlus.  Praėjus 2 dienoms po siūlų pašalinimo galima maudytis po dušu. Jei norite maudytis po dušu anksčiau, tuomet naudokite ant pooperacinių žaizdų vandeniui nepralaidžius tvarsčius.  Kuo greičiau kreipkites į šeimos gydytoją, gydytoją ortopedą-traumatologą ar chirurgą, jei: pastebėjote skausmingą paraudimą, pūlingą skystį operacinių pjūvių vietose; pradėjote karščiuoti, stiprėja skausmas ar iškilimas operacinių pjūvių vietoje ir ir labai prašome be operavusio gydytojo skubios operacijos nepradėti vartoti antibiotikų.

Elgsena buityje, reabilitacija

Dėl operuotos kojos apkrovos, minimo, lenkimo apimties Jums patars operavęs gydytojas. Priklausomai nuo menisko plyšimo ar kremzlės pažeidimo pobūdžio ir vietos, gali tekti neminti operuota koja 2-6 savaites. Venkite aktyvaus fizinio krūvio, kontaktinio sporto( krepšinio, rankinio, futbolo, tinklinio ir kitų) operuotai kojai 9-12 mėnesių. Ar Jūs jau pasiruošę grįžti į sportą, sprendžiama po pakartotinės gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacijos, pakartotino MRT tyrimo, ištyrimo Biodex ar panašiu aparatu.

Konsultacijos

Po 4-6 savaičių ( priklausomai nuo menisko ar kremzlės pažeidimo pobūdžio ir vietos), rekomenduotina gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacija poliklinikoje ar operavusio gydytojo konsultacija. Šios konsultacijos metu bus įvertinta Jūsų pooperacinė būklė bei pateiktos tolimesnės rekomendacijos, nuspręsta dėl tolimesnės operuotos kojos apkrovos.

Nedarbingumas

Po operacijos sunkesnio fizinio darbo negalėsite dirbti iki 3-4 mėnesių. Nedarbingumo trukmė priklausys nuo Jūsų darbo pobūdžio ir sveikatos būklės. Apie tai spręs Jūsų šeimos gydytojas.

Prieš Jus išrašant iš stacionaro informuokite gydytoją, jei Jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas. Gydytojas išduos nedarbingumo pažymėjimą, kuriame bus nurodyta trukmė, kiek jis galioja. Ne vėliau negu paskutinę nedarbingumo pažymėjimo galiojimo dieną dėl jo pratęsimo turite kreiptis į šeimos gydytoją.

Skausmas

Esant skausmams rekomenduojami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, kurie turi didesnį analgetinį poveikį( deksketoprofenas,  paracetamolis). Dėl vaistų dozavimo klauskite vaistininko.

Žaizdos gijimas                          

Jei tvarsčiai nepermirkę krauju ar sekretu ir Jūs nekarščiuojate, žaizdų perrišimai nereikalingi. Nukritus tvarsčiui, reikia žaizdos paviršių dezinfekuoti ir vėl užklijuoti aseptiu tvarsčiu (nusipirkite vaistinėje). 10-12 pooperacinę dieną kreipkitės pas šeimos gydytoją, kad pašalintų siūlus.  Praėjus 2 dienoms po siūlų pašalinimo galima maudytis po dušu. Jei norite maudytis po dušu anksčiau, tuomet naudokite ant pooperacinių žaizdų vandeniui nepralaidžius tvarsčius.  Kuo greičiau kreipkites į šeimos gydytoją, gydytoją ortopedą-traumatologą ar chirurgą, jei: pastebėjote skausmingą paraudimą, pūlingą skystį operacinių pjūvių vietose; pradėjote karščiuoti, stiprėja skausmas ar iškilimas operacinių pjūvių vietoje ir ir labai prašome be operavusio gydytojo skubios operacijos nepradėti vartoti antibiotikų.

Elgsena buityje, reabilitacija

Prašome pirmą dieną po operacijos neminti operuota koja. Kitą dienąm jei neskaudės, gaite minti. Jei kitą dieną skaudės, tuomet galite vaikščioti su ramentais dainai minant operuota koja 1-2 dienas. Venkite aktyvaus fizinio krūvio, kontaktinio sporto( krepšinio, rankinio, futbolo, tinklinio ir kitų) operuotai kojai apie 1 mėnesį.

Konsultacijos

Paprastai, jei  po mėnesio nelieka skausm, tai gydytojo konsultacija nereikalinga. Jei praėjus 1 mėnesiui dar išlieka skausmai, rekomenduotina gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacija poliklinikoje ar operavusio gydytojo konsultacija. Šios konsultacijos metu bus įvertinta Jūsų pooperacinė būklė bei pateiktos tolimesnės rekomendacijos, nuspręsta dėl tolimesnės operuotos kojos apkrovos.

Nedarbingumas

Po operacijos sunkesnio fizinio darbo negalėsite dirbti iki 1 mėnesio. Nedarbingumo trukmė priklausys nuo Jūsų darbo pobūdžio ir sveikatos būklės. Apie tai spręs Jūsų šeimos gydytojas.

Prieš Jus išrašant iš stacionaro informuokite gydytoją, jei Jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas. Gydytojas išduos nedarbingumo pažymėjimą, kuriame bus nurodyta trukmė, kiek jis galioja. Ne vėliau negu paskutinę nedarbingumo pažymėjimo galiojimo dieną dėl jo pratęsimo turite kreiptis į šeimos gydytoją.

Skausmas

Esant skausmams rekomenduojami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, kurie turi didesnį analgetinį poveikį( deksketoprofenas,  paracetamolis). Kiti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai( diklofenakas, nimesulidas, meloksikamas, eterokoksibas) turi stipresnį priešuždegiminį poveikį, tuo būdu slopina rekonstruoto priekinio kryžminio raiščio prigijimą, nerekomenduojami.  Dėl vaistų dozavimo klauskite vaistininko.

Žaizdos gijimas                          

Jei tvarsčiai nepermirkę krauju ar sekretu ir Jūs nekarščiuojate, žaizdų perrišimai nereikalingi. Nukritus tvarsčiui, reikia žaizdos paviršių dezinfekuoti ir vėl užklijuoti aseptiu tvarsčiu (nusipirkite vaistinėje). 10-12 pooperacinę dieną kreipkitės pas šeimos gydytoją, kad pašalintų siūlus.  Praėjus 2 dienoms po siūlų pašalinimo galima maudytis po dušu. Jei norite maudytis po dušu anksčiau, tuomet naudokite ant pooperacinių žaizdų vandeniui nepralaidžius tvarsčius.  Kuo greičiau kreipkites į šeimos gydytoją, gydytoją ortopedą-traumatologą ar chirurgą, jei: pastebėjote skausmingą paraudimą, pūlingą skystį operacinių pjūvių vietose; pradėjote karščiuoti, stiprėja skausmas ar iškilimas operacinių pjūvių vietoje ir ir labai prašome be operavusio gydytojo skubios operacijos nepradėti vartoti antibiotikų.

Elgsena buityje, reabilitacija

Dėl operuotos kojos apkrovos, minimo, lenkimo apimties Jums patars operavęs gydytojas. Priklausomai nuo menisko plyšimo ar kremzlės pažeidimo pobūdžio ir vietos, gali tekti neminti operuota koja 2-6 savaites. Jei padaryta tik priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcija ir neskauda, tuomet galima dalinai minti operuota koja 2-3 pooperacinę dieną, vaikštant su 2 ramentais. Venkite aktyvaus fizinio krūvio, kontaktinio sporto( krepšinio, rankinio, futbolo, tinklinio ir kitų) operuotai kojai 9-12 mėnesių. Ar Jūs jau pasiruošę grįžti į sportą, sprendžiama po pakartotinės gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacijos, ištyrimo Biodex ar panašiu aparatu.

Konsultacijos

Po 4-6 savaičių ( priklausomai nuo menisko ar kremzlės pažeidimo pobūdžio ir vietos), rekomenduotina gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacija poliklinikoje ar operavusio gydytojo konsultacija. Šios konsultacijos metu bus įvertinta Jūsų pooperacinė būklė bei pateiktos tolimesnės rekomendacijos, nuspręsta dėl tolimesnės operuotos kojos apkrovos.

 Nedarbingumas

Po operacijos sunkesnio fizinio darbo negalėsite dirbti iki 3-4 mėnesių. Nedarbingumo trukmė priklausys nuo Jūsų darbo pobūdžio ir sveikatos būklės. Apie tai spręs Jūsų šeimos gydytojas.

Prieš Jus išrašant iš stacionaro informuokite gydytoją, jei Jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas. Gydytojas išduos nedarbingumo pažymėjimą, kuriame bus nurodyta trukmė, kiek jis galioja. Ne vėliau negu paskutinę nedarbingumo pažymėjimo galiojimo dieną dėl jo pratęsimo turite kreiptis į šeimos gydytoją.