Peties artroskopija

Pradžia / Peties artroskopija

Artroskopinės peties operacijos

Peties  artroskopija – tai minimaliai invazinė operacija, kurios metu sprendžiamos įvairios problemos peties sąnaryje (sausgyslių, sąnarinės lūpos plyšimai, kremzlės pažeidimai).

Operacija gali būti daroma ir atviru būdu (artrotomija). Tuomet didesniu operaciniu  pjūviu atveriamas peties sąnarys. Šiais laikais tai daroma retai, nes artroskopija yra sėkminga ir turi mažiau komplikacijų lyginant su atvira operacija.

Operacijos metu chirurgas gali atlikti vieną ar daugiau procedūrų.

Rotatorių manžetės pažeidimo atstatymas       

Rotatorių manžetę sudaro raumenys ir sausgyslės, kurios supa žastikaulio galvą bei laiko ją peties sąnaryje. Jos plyšimas gali būti dėl traumos ar atsiranda palaipsniui ilgalaikio darbo (pvz.: pakeltomis rankomis) pasekoje.

Plyšimas gali būti:

  1. Dalinis
  2. Pilnas

Daliniai plyšimai gali būti gydomi konservatyviai. Jei gydant konservatyviai išlieka skausmai ar jie tampa pilnais plyšimais, tokiais atvejais gali tekti operuoti. Daugumai pilnų plyšimų, kad pagyti, reikia atlikti operaciją. Ne visus plyšimus įmanoma prisiūti. Kartais, kai sausgyslės atitrūkusios senai, jos nutolsta nuo prisitvirtinimo vietos. Tuomet operacijos metu neįmanoma pritraukti ir prisiūti prie prisitvirtinimo vietos, nepaisant Jūsų gydytojo didžiausių pastangų. Kartais sausgyslių audiniai būna susidėvėję ir sausgyslės nebūna pakankamai stiprios, kad išlaikytų operacinius siūlus prisiuvimo prie kaulo metu. Šiais atvejais pašalinamos kaulinės išaugos, kurios sąlygoja ankštumą peties sąnaryje, sumažėja skausmai, bet nepadidėja judesių apimtis ir jėga petyje.

 

Operacija dėl ankštumo sindromo

 

Peties sąnario ankštumo sindromas pasireiškia tuomet kai rotatorių manžetės (antdyglinio, podyglinio, mažojo apvaliojo) ir dvigalvio žasto raumenų sausgyslės yra suspaudžiamos pamentiniame tarpe tarp mentės petinės ataugos ir žastikaulio galvos. Judesiai, kuriuose dalyvauja peties sąnarys yra apribojami, jaučiamas skausmas.

Peties sąnario ankštumo sindromo atsiradimo rizika padidėja užsimant veikla, kuri susijusi su nuolatiniais pasikartojančiais peties sąnario judesiais tokiais kaip dažymas, plaukimas, kopinėjimas, tenisas ir kitos sporto šakos kur rankos keliamos virš galvos.
Dėl nuolatinio popetiniame tarpe esančių minkštųjų audinių sugnybimo, atsiranda uždegimas, kuris gali komplikuotis ir netgi sukelti sausgyslių plyšimą.

Pagrindinis artroskopinės peties ankštumo operacijos tikslas – normalias peties funkcijas trikdančios petinės mentės ataugos pašalinimas ir jos keliamo peties skausmo sustabdymas. Ši procedūra vadinama akromioplastika. Taip pat pašalinamas uždegimiškai pakitęs popetinis tepalinis maišelis bei uždegimiškai pakitę audiniai virš peties sąnario. Gali būti perkerpamas  raištis tarp snapinės ir petinės ataugų.

 

Operacija dėl peties nestabilumo

Sąnarinė lūpa yra kremzlinis audinys juosiantis sąnarinę mentės duobę ir suteikiantis sąnariui stabilumo. Jos pažeidimai dažniausiai salygoja sąnario nestabilumą. Lūpos pažeidimas apatinėje peties sąnario dalyje vadinamas “Bankart” pažeidimu, o apimantis viršutinę lūpos dalį ir raištį – SLAP pažeidimu. Peties sąnario sąnarinės lūpos plyšimai įvyksta žastikaulio išnirimo arba panirimo metu: krentant ant ištiestos rankos, staigiai bandant patraukti sunkų daiktą, tiesioginio smūgio į petį metu, ieties metikams, sunkumų kilnotojams. Pacientai jaučia skausmą, nestabilumą, rankos jėgos sumažėjimą, kartais jaučia traškėjimą ar kitus garsus. Būklė, kai žastikaulio išnirimai kartojasi nuolat, vadinama lėtiniu nestabilumu. Pacientams, kuriems išnirimai/panirimai pradeda kartotis, rekomenduojamas operacinis gydymas. Jauniems sportininkams, dėl didelės pakartotinų išnirimų rizikos, operacinis gydymas gali būti rekomenduotas netgi po pirmojo išnirimo. Operacijos metu inkariniais siūlais prie kaulo prisiūnami raiščiai, kapsulė ir sąnarinė lūpa, tokiu būdu rekonstruojama normali sąnario anatomija. Operacija atliekama artroskopiškai, todėl pooperacinis periodas nėra skausmingas ir pacientai pradeda ankstyvą reabilitacinę programą. Operacinis gydymas sumažina sąnario degeneracinių pakitimų atsiradimo riziką.
Operacijos privalumai:

  1. Pagerėja peties funkcija ir judesių apimtis, padidėja aktyvumo lygis
  2. Sumažėja sąnario dėvėjimosi tikimybė ir skausmai.

Galimas ir alternatyvus gydymas:

  1. Nechirurginis gydymas: ramybė, vaistai mažinantys uždegimą ir skausmą, fizioterapinės procedūros, kortikosteroidinių vaistų suleidimas į peties sąnarį.
  2. Gyvenimo būdo pakeitimas.

Jei nusprendėte nedaryti operacijos, turite žinoti, kad galimos kitos rizikos (plyšimo, ribotų judesių ir skausmo didėjimas).

 

Kontraindikacijos (priešparodymai) operacijai

Absoliučios:

  1. Bendra organizmo infekcija.
  2. Numatomos operacijos vietos infekcija.
  3. Kraujo krešėjimo sutrikimas.
  4. Sunki gretutinė liga, sąlygojanti kvėpavimo ar širdies ir kraujagyslių nepakankamumą.

Reliatyvios:

  1. Kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimas.
  2. Imuniteto sumažėjimas.
  3. Riboti peties judesiai (kontraktūra).

 

Operacijos aprašymas

Operacija atliekama nejautroje, kurios variantus aptarsite su gydytoju anesteziologu prieš operaciją.  Padarius pirmą operacinį pjūvelį, gydytojas chirurgas įveda teleskopą (artroskopą) su kamera. Tai leidžia matyti vaizdus šalia esančiame monitoriuje. Pro antrą, trečią, ketvirtą pjūvelius įvedami į sąnarį  instrumentai (kabliukai, žirklutės, kandikliai ir kt.) bei inkariniai siūlai. Jų pagalba atitrūkusios sausgyslės prisiuvamos prie kaulo. Kartais gydytojas chirurgas, tik apžiūrėjęs peties sąnarį iš vidaus, gali tiksliai pasakyti ką reikės padaryti operacijos metu.  Operacinės žaizdos susiuvamos netirpstančiais siūlais. Operacijos trukmė nuo 30 minučių iki 2,5 valandos.

 

Galimos nepageidaujamos reakcijos ir komplikacijos operacijos metu ir po jos

Dažniausios (2-5%):

  1. Po operacijos galite jausti skausmą. Tuomet informuokite med. personalą, bus paskirti skausmą mažinantys vaistai.
  2. Neišvengiamai po operacijos būna tam tikras kraujavimas, bet po artroskopinių operacijų dažniausiai būna retai. Ypatingai retai gali reikti papildomos operacijos, kad sustabdyti kraujavimą.
  3. Po operacijos liks 3-4 iki 1 cm ilgio randeliai peties srityje.
  4. Pasireiškia paraudimu, išskyromis ar pakilusia temperatūra peties srityje. Tuomet gali reikti skirti antibiotikus ar labai retai reikės kitos operacijos, kad išplauti, išvalyti sąnarį.
  5. „Sustingęs sąnarys“. Po operacijos gali išlikti riboti judesiai. Mankštos, pakartotinė reabilitacija ar labai retai pakartotinė operacija pagelbėja šiais atvejais.
  6. Operacijos metodo pakeitimas. Kartais nepavyksta prisiūti sausgysles per mažus operacinius pjūvelius, tuomet peties priekyje atliekamas didesnis 4-8 cm ilgio pjūvis.

Retos (mažiau nei 1 %):

  1. Užsitęsęs žaizdos gijimas.
  2. Nervų pažeidimas. Peties srityje yra daug svarbių nervų. Šie nervai gali būti pažeisti teleskopu ar instrumentais. Jei bus nustatyta, kad pažeisti, gali reikti papildomos operacijos, kad juos susiūti, bet jie gali nesugyti. Nervų pažeidimas gali sąlygoti raumenų silpnumą bei jutimo sutrikimus.
  3. Širdies infarktas ar galvos smegenų infarktas (insultas).
  4. Kraujo krešuliai venose ar plaučiuose.
  5. Alerginė reakcija į tvarsčius, siūlus ar dezinfekcines medžiagas, ar sisteminė alerginė reakcija į vaistus.

Skausmas

Esant skausmams rekomenduojami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai turintys didesnį nuskausminimo poveikį –  deksketoprofenas,  paracetamolis. Kiti nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai ( diklofenakas, nimesulidas, meloksikamas, eterokoksibas) turi stipresnį priešuždegiminį poveikį ir slopina susiūtos sausgyslės gijimą ar kremzlės atsistatymą. Todėl jie nerekomenduojami.  Dėl vaistų dozavimo galite pasiteirauti savo šeimos gydytojo ar vaistininko bei paskaityti vaisto vartojimo instrukciją.

Žaizdos gijimas

Jei tvarsčiai nepermirkę krauju ar sekretu ir Jūs nekarščiuojate, žaizdų perrišimai nereikalingi. Nukritus tvarsčiui, reikia žaizdos paviršių dezinfekuoti ir vėl užklijuoti aseptiu tvarsčiu (nusipirkite vaistinėje). 10-12-tą pooperacinę dieną kreipkitės pas šeimos gydytoją, kad pašalintų siūlus.  Praėjus 2 dienoms po siūlų pašalinimo galima maudytis duše. Jei norite maudytis duše anksčiau, tuomet naudokite ant pooperacinių žaizdų vandeniui nepralaidžius tvarsčius.  Kuo greičiau kreipkites į šeimos gydytoją, gydytoją ortopedą-traumatologą ar chirurgą, jei pastebėjote skausmingą paraudimą, pūlingą skystį operacinių pjūvių vietose, pradėjote karščiuoti, stiprėja skausmas ar iškilimas operacinių pjūvių vietoje ir labai prašome be operavusio gydytojo skubios konsultacijos nepradėti vartoti antibiotikų.

Elgsena buityje, reabilitacija

Dėl operuotos rankos judesių apimties peties sąnaryje Jums patars operavęs gydytojas. Priklausomai nuo buvusių pažeidimų, gali tekti iki 4-6 savaičių laikyti operuotą ranką ant pagalvėlės, tačiau tikslų imobilizacijos laiką ir reabilitacijos režimą nustato operavęs chirurgas. Alkūnės, riešo, pirštų mankštą pradėkite kitą dieną po operacijos. Ambulatorinis reabilitacinis gydymas rekomenduojama tęsti 4-8 savaitės po operacijos. Venkite aktyvaus ir sunkaus fizinio krūvio operuota ranka, kontaktinio sporto ( krepšinio, rankinio, futbolo, tinklinio ir pan.) 4-6 mėnesius. Ar Jūs jau pasiruošę grįžti į sportą, sprendžiama po pakartotinės gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacijos.

Konsultacijos

Išvykus iš stacionaro Jūsų tolimesnį gydymą tęs šeimos gydytojas. Jo konsultacijai kreipkitės sekančią darbo dieną po Jūsų išvykimo iš stacionaro. Po reabilitacinio  gydymo rekomenduojama gydytojo ortopedo-traumatologo arba operavusio gydytojo konsultacija poliklinikoje. Šios konsultacijos metu bus įvertinta Jūsų pooperacinė būklė bei pateiktos tolimesnės rekomendacijos, nuspręsta dėl tolimesnės operuotos rankos apkrovos.

Nedarbingumas.

Prieš išrašant Jus iš stacionaro informuokite gydytoją, jei Jums reikalingas nedarbingumo pažymėjimas. Gydytojas išduos nedarbingumo pažymėjimą, kuriame bus nurodyta trukmė, kiek jis galioja. Ne vėliau negu paskutinę nedarbingumo pažymėjimo galiojimo dieną dėl jo pratęsimo turite kreiptis į šeimos gydytoją. Po operacijos sunkesnio fizinio darbo negalėsite dirbti iki 4-6 mėnesių. Nedarbingumo trukmė priklausys nuo Jūsų darbo pobūdžio ir sveikatos būklės. Apie tai spręs Jūsų šeimos gydytojas.